پیج رنک

Page Rank چیست؟

در اوایل اولین دهه از قرن جدید موتورهای جستجوگر تازه شکل گرفته بودند و در حال تکامل بودند بنابراین رقابت بالایی در سئو و رنک گرفتن در گوگل وجود نداشت و هرکسی با چند تکنیک ساده میتوانست سایت خود را در صفحه اول موتورهای جستجوگر ببیند اما بعد از گذشت زمان و افزایش تعداد سایت ها و همینطور افزایش میزان رقابت برای کلمات کلیدی خاص، گوگل الگوریتمی ایجاد کرد که به واسطه آن میزان اعتبار و قدرت یک دامنه را میتوانستی بر اساس عددی بین ۰ تا ۱۰ تعیین کند و اسم این الگوریتم را Page Rank  (پیج رنک) گذاشت.

ایده پیج رنک اولین بار توسط لری پیج و سرجی برین (بنیان گذاران گوگل) و در زمانی که در دانشگاه استنفورد مشغول تحصیل بودند مطرح شد. لری و سرجی معتقد بودند صفحاتی با لینک ورودی زیاد صفحات با اهمیت تری هستند ( هرچند در حال حاظر چنین اعتقادی وجود ندارد و درست نیست!)  آنها الگوریتیمی طراحی کردند که به ازای هر کلیک روی بک لینک یک سایت، یک رای مثبت برای آنها در نظر میگرفت. هر چقدر که بک لینک شما در سایت های بیشتری قرار میگرفت احتمال کلیک روی بک لینک ها بالاتر میرفت و همینطور احتمال افزایش تعداد رای های مثبت و همینطور افزایش پیج رنک بیشتر میشد اما به غیر از تعداد لینک ها عوامل دیگری نیز وجود داشتن مانند تعداد بک لینک های موجود در همان دامنه و همینطور پیج رنک صفحه ای که بک لینک در آن قرار داشت و همینطور follow یا nofollow بودن بک لینک نیز بسیار موثر بود.

نحوه محاسبه پیج رنک

همانطور که توضیح داده شد Page Rank الگوریتیمی بود با فرمولی بسیار پیچیده که اعتبار سایت را با عدی بین ۱ تا ۱۰ نشان می داد اما در حقیقت به همین سادگی ها هم نبود. گوگل به این نتیجه رسید سایت های زیادی هستند که ممکن است پیج رنک یکسان داشته باشند و بنابراین تصمیم گرفت Page Rank را تا دو رقم اعشار محاسبه کند بنابراین پیج رنک ها در نزد کسانی که با ابزارهای مختلف پیج رنکشان را مشاهده میکرند همچنان اعداد صحیح و بدون اعشاری از ۱ تا ۱۰ نشان داده میشد ولی گوگل برای ارزش گذاری سایت ها تا دو رقم اعشار از پیج رنگ آنها را بررسی میکرد.

گوگل معمولا پیج رنک سایتها را سالی چهار بار محاسبه میکرد هرچند که در سال ۲۰۱۳ در آخرین سال اعتبار پیج رنک دو بار این الگوریتم را آپدیت کرد و آخرین آپدیت پیج رنک مربوط به ۶ دسامبر سال ۲۰۱۳ می باشد . بحث جالب دیگری که در محاسبه پیج رنک وجود داشت این بود که هرچه پیج رنک بالاتر میرفت کسب کردن پیج رنک بالاتر سخت تر میشد و به صورت تصاعدی بالاتر میرفت و این خود عاملی بود که بسیاری از سایت ها به سختی میتوانستند پیج رنک خوبی کسب کنند. اما این الگوریتم آنچنان هم امن نبود و طوری شد که هر چه به انتهای اعتبار سال ۲۰۱۳ نزدیک میشدیم وبمستران بیشتری بودند که با ترفند هایی مانند گوگل بمب  و … سعی در سو استفاده از این الگوریتم می گرفتند و در نتیجه گوگل تصمیم گرفت این الگوریتم را کنار بگذارد و دیگر از آن استفاده نکند.

در حال حاظر گرفتن بک لینک از سایتهایی با Page Rank بالا به گفته گوگل تاثیری در بالا رفتن رتبه کلمات کلیدی شما در نتایج سرچ ندارد و از الگوریتم های جایگزین استفاده میشود :

برای اطلاعات بیشتر از الگوریتم جایگزین پیج رنک روی لینک زیر کلیک کنید :

Domain Authority (دامین آتوریتی) چیست و چه کاربردی دارد ؟

Page Authority (پیج آتوریتی) چیست و چه کاربردی دارد؟

1 نظر

  • Mehrzad

    ممنون

  • نوشتن نظر

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *